نتایج یک تحقیق: استفاده از سیستم‌های کمک‌راننده خودروهای جدید، سخت و خطر‌آفرین است!

بسیاری از خودرودوستان اعتقاد دارند که بر خلاف تبلیغات، رانندگی با اتومبیل‌های کلاسیک و قدیمی ساده‌تر از خودروهای جدید بوده است.

بسیاری از خودرودوستان اعتقاد دارند که اتومبیل‌های کلاسیک و قدیمی، روحی داشتند که دیگر در خودروهای جدید یافت نمی‌شود. با‌این‌حال نمی‌توان منکر این مسئله شد که خودروهای جدید در زمینه‌های مختلفی از جمله ایمنی، پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند. یکی از این زمینه‌های پیشرفت، سیستم‌های کمک‌راننده هستند که به آپشن استاندارد اکثر خودروهای امروزی تبدیل شده‌اند. با‌این‌حال مطابق پژوهش کانسومر ریپورتز، استفاده از این دستیارها برای رانندگان گیج‌کننده خواهد بود.

پژوهش کانسومر ریپورتز نتایج نگران‌کننده‌ای را درباره سیستم‌های کمک راننده و نحوه استفاده از آن‌ها در‌بر‌داشت. اکثر رانندگان هنگام استفاده از دستیارهای رانندگی دچار سردرگمی می‌شوند و حتی ممکن است ایمنی کلی وسیله نقلیه آن‌ها از دست برود. به همین دلیل این مؤسسه تحقیقاتی مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را منتشر کرده است که به رانندگان در راه‌اندازی درست دستیارهای کمک‌راننده یاری می‌رسانند.

«جیک فیشر»، مدیر ارشد تست خودروی کانسومر ریپورتز در این مورد توضیح می‌دهد: «فرمان خودروهای امروزی با انبوهی از دکمه‌های مرتبط با سیستم‌های کمک راننده یا ADAS اشباع شده است. بسیاری از این دکمه‌ها نشانه مناسبی ندارند و در‌نتیجه راننده قادر به فهم دقیق عملکرد آن دکمه نیست. رانندگان بایستی درباره عملکرد هر کدام از دستیاران رانندگی آموزش ببینند تا بتوانند آن‌ها را به‌درستی فعال کنند. خاموش‌کردن کلی دستیاران ایمنی رانندگی یا ADAS نیز کار درستی نیست؛ چرا که در این حالت ماهیت مفهومی آن‌ها زیر سؤال می‌رود و هیچ‌کس از مزایای آن‌ها سود نخواهد برد.

دستورالعمل جامع سیستم‌های کمک راننده

راه‌حل کانسومر ریپورتز برای حل مشکل ارتباط رانندگان با سیستم‌های کمک راننده، تهیه یک دستورالعمل جامع برای همه است. این دستورالعمل با خودروسازان، رانندگان و سیاست‌گذاران به اشتراک گذاشته می‌شود تا تمامی آن‌ها به درک مشترکی از این سامانه دست پیدا کنند. فهم درست دستورالعمل‌های استفاده از دستیارهای رانندگی به افراد اجازه می‌دهد تا آن‌ها را فعال کنند و مورد استفاده قرار دهند. حضور یک دستیار رانندگی در حالت خاموش، به این معنی نیست که اتومبیل شما از سطح ایمنی بالایی برخوردار خواهد بود.

در جریان پژوهش مؤسسه کانسومر ریپورتز، با بیش از 35 هزار مالک خودرو طی سال 2021 مصاحبه به‌عمل آمد. از داده‌های مصاحبه‌ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سطوح درک و رضایت و همچنین میزان استفاده واقعی رانندگان از سیستم‌های کمک راننده استفاده شده است. این گزارش هم‌اکنون در وب‌سایت کانسومر ریپورتز در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
نوشته شده توسط پویا بهرامی،دیجایتو

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *