موفقیت با محوریت ایجاد حس مالکیت کارکنان بر شرکت

 بخش یازدهم

در بخش‌های قبلی این سلسله مطالب به نمونه‌هایی از شرکت‌هایی اشاره شد که توانسته‌اند از طریق پیاده‌سازی فرهنگ سازمانی مبتنی بر تناسب حداکثری شغل با توانایی‌ها و مهارت‌های فردی، تمرکز ویژه بر ترویج شادکاری و افزایش بهره‌وری از طریق ارائه مشوق‌های شادی‌آور به کارکنان، توجه ویژه به سلامت و رفاه کارکنان، یکسان دیدن کارکنان و مدیران در زمان پرداخت حقوق و مزایا، آزادی عمل در مورد مرخصی رفتن کارکنان، توجه به علایق خاص مشتریان شان، به چالش کشیدن و برانگیختن توانایی‌های کارکنان، محور قرار دادن رعایت اصول اخلاقی همیشه و همه جا و برگزاری جشن‌های کاری متعدد به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کنند.

در بخش یازدهم این مطلب به فرهنگ سازمانی در شرکت «ری‌‌اونومی» (Reonomy) اشاره خواهد شد که فرهنگ سازمانی موفقی را با محوریت ایجاد حس مالکیت بر شرکت در میان تمام کارکنان شکل داده است.

شرکت ری‌‌اونومی یک شرکت فعال در زمینه پلت‌فرم‌های جست‌وجوی املاک و مستغلات در آمریکاست که سال‌هاست در این حوزه فعالیت می‌کند و در تمام این سال‌ها جزو موفق‌ترین و پرطرفدارترین شرکت‌های حوزه املاک در این کشور به حساب می‌آید. بارزترین و ملموس‌ترین ویژگی فرهنگ سازمانی جاری در شرکت ری‌‌اونومی که تا حد زیادی آن را از رقبایش متمایز کرده است به‌وجود حس قوی و کاملا مشخص مالکیت در بین کارکنان شرکت است. مدیران این شرکت مدعی هستند که یک فرهنگ منحصربه‌فرد مبتنی بر مالکیت را در بین کارکنان‌شان و کلیت ارکان شرکت به‌وجود آورده‌اند که در کنار حس تعامل کامل و دلسوزی و علاقه به شرکت اجزای اصلی فرهنگ شرکت ری‌‌اونومی را تشکیل می‌دهند. در این شرکت روابط بین مدیریت و کارکنان و همچنین تعاملات همکاران به گونه‌ای شکل گرفته که نماد کامل یک سازمان مسطح و واقعا افقی بوده و موجب شده تا همه کسانی که در این شرکت کار می‌کنند حس کنند که شرکت و ایده‌هایی که در آن جریان دارد به‌طور کامل متعلق به آنهاست و آنها به معنای واقعی کلمه مالک بخشی از شرکت هستند که خودشان در به‌وجود آمدن آن تاثیر مستقیم داشته‌اند. میشل مان، مدیر ارشد درآمدها در شرکت ری‌‌اونومی در این مورد می‌گوید: «بسیاری از شرکت‌ها فقط در گفتار و در حد حرف در مورد فرهنگ سازمانی تعاملی ادعاهایی را مطرح می‌کنند اما واقعیت این است که ما در شرکت ری‌‌اونومی توانسته‌ایم این ایده را به‌صورت عملی پیاده کنیم و یک فرهنگ سازمانی خاصی را به‌وجود آوریم که در آن همه کارکنان و اجزای شرکت دارای حس مالکیت و حتی حق مالکیت در شرکت هستند.» یکی از نمادهای وجود جو مملو از حس مالکیت در شرکت ری‌‌اونومی را می‌توان در عناوین شغلی متعدد و منحصربه‌فردی که به هر کدام از کسانی که در شرکت کار می‌کنند مشاهده کرد از جمله پست‌هایی مانند نایب‌رئیس بخش مردم، رئیس بخش محصولات، مسوول بخش مهندسی و ده‌ها عنوان شغلی دیگری که مشابه آنها را در کمتر شرکت دیگری می‌توان یافت. علاوه بر این، در شرکت ری‌‌اونومی رسم بر این است که هر ایده‌ای که توسط هر فرد یا افرادی ارائه و در نهایت به یک محصول تبدیل شده به خود آن فرد یا افراد تعلق داشته و بخش قابل‌توجهی از عواید و منافع مالی به دست آمده از طریق پیاده‌سازی آن ایده به خود این افراد می‌رسد و در نتیجه ارائه‌دهندگان و صاحبان ایده‌هایی که در این شرکت شکل می‌گیرند در واقع ذی‌نفعان همیشگی آن ایده و دستاوردهای مربوط به آن خواهند بود. به همین دلیل هم هست که وقتی به داخل این شرکت پا می‌گذارید می‌توانید اشتیاق و میل شدید افراد به ایده‌پردازی و نوآوری و شرکت در جلسات توفان مغزی را به‌طور واضح ببینید و حس کنید و اینچنین است که یک شرکت می‌تواند حس مالکیت و تعلق را در بین تمام کارکنانش شکوفا کند.

نویسنده: سوجان پاتل مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی/ دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط:

حمایتگری، مهم‌ترین بخش از فرهنگ سازمانی

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *