ساختار شغلی در پساکرونا چگونه خواهد بود؟

مجمع جهانی اقتصاد در یک گزارش آینده‌نگرانه به پیش‌بینی ساختار شغلی در دوران پساکرونا پرداخته و مشاغل و مهارت‌های آینده را ترسیم و سرعت تغییرات آنها را بر اساس نظرسنجی از رهبران کسب‌وکارها و استراتژیست‌های منابع انسانی سنجیده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) همه‌گیری کرونا تاثیرات بسزایی را بر روی روندهای شغلی در بلندمدت ایجاد کرده است.

در این گزارش به پنج نکته اساسی از این تغییرات پرداخته شده ‌است. اول آنکه نیروی کار سریع‌تر از حد انتظار به سمت اتوماسیون پیش می‌رود و طبق تخمین‌ها طی پنج سال آینده، ۸۵ میلیون شغل از بین می‌رود. حدود ۴۳‌درصد از مشاغل مورد بررسی نشان می‌دهند که به دلیل توسعه فناوری، قصد دارند نیروی کار خود را کاهش دهند، ۴۱ درصد قصد دارند استفاده از پیمانکاران خود را برای کارهای تخصصی گسترش دهند‌ و البته ۳۴ درصد قصد دارند به‌عنوان یک نتیجه از توسعه فناوری، نیروی کار خود را گسترش دهند.

پنج سال دیگر، کارفرمایان کارها را تقریبا به‌طور مساوی بین انسان‌ها و ماشین‌ها تقسیم می‌کنند. دوم آنکه انقلاب روبات‌ها، ۹۷ میلیون شغل جدید را ایجاد خواهد کرد. با تحول اقتصاد و بازارهای کار، نقش‌های جدیدی در اقتصاد در زمینه‌های فناوری (مانند هوش مصنوعی) و مشاغل تولید محتوا (مانند مدیریت رسانه‌های اجتماعی و نوشتن محتوا) ظاهر می‌شوند. مشاغل نوظهور نشان‌دهنده تقاضای بیشتر برای مشاغل اقتصاد‌سبز است، به‌طور مثال مشاغل مرتبط با اقتصاد داده و هوش‌مصنوعی، مشاغل جدید در مهندسی، رایانش ابری و توسعه محصول و در زمینه بازاریابی، فروش و تولید محتوا.

سوم آنکه در سال ۲۰۲۵‌، تفکر تحلیلی، خلاقیت و انعطاف‌پذیری از جمله مهارت‌های پرطرفدار است. از نظر کارفرمایان تفکر انتقادی، تجزیه و تحلیل و حل مساله در سال‌های آینده از اهمیت بیشتری برخوردار است. در سال‌جاری مهارت‌هایی در زمینه مدیریت خود مانند یادگیری فعال، تاب‌آوری، تحمل استرس و انعطاف‌پذیری مورد‌توجه بوده ‌است. با اندازه‌گیری داده‌های موجود در لینکدین و کورسرا امکان ردیابی انواع مهارت‌های تخصصی مورد‌نیاز برای مشاغل فردا فراهم شده ‌است.

چهارم آنکه رقابتی‌ترین مشاغل بر روی ارتقای مهارت‌های کارگران خود تمرکز خواهند کرد. تقریبا نیمی از کارگرانی که در پنج سال آینده در نقش خود باقی ‌می‌مانند، برای مهارت‌های اصلی خود نیاز به آموزش مجدد دارند.پنجم آنکه دورکاری همچنان ماندگار خواهد بود. حدود ۸۴ درصد از کارفرمایان قرار است به‌سرعت فرآیندهای کار را به سمت دیجیتالی‌‌کردن پیش ببرند، از جمله مهم‌ترین آنها گسترش قابل‌توجه دورکاری خواهد بود.

کارفرمایان می‌گویند این امکان وجود دارد که ۴۴ درصد از نیروی کار خود را با دورکاری جابه‌جا کنند. با این حال‌ ۷۸درصد از رهبران کسب‌وکار انتظار دارند که دورکاری تاثیر منفی بر روی بهره‌وری کارکنان داشته باشد‌.

منبع: دنیای اقتصاد

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *