10 گام برای کمک به حفظ انگیزه در کارآفرینی

بسیار پیش آمده است که کارآفرینان در ابتدای کار انگیزه ندارند، نمی‌توانند برای کار خود تلاش کنند و نیاز به یک محرک دارند. معمولا هنگامی که کارآفرینان از کارمند یک شرکت به سمت رهبر کسب و کار شخصی خود قدم برمی‌دارند، یکی از اولین چالش‌هایی که با آن روبرو می‌شوند این است که آن‌ها دیگر شخص یا گروهی بالاتر از خود در اختیار ندارند تا برایشان اهداف تعیین کند، یا آخرین زمان‌های کاری را به آن‌ها یادآوری کنند و به آن‌ها انگیزه بدهد. آن‌ها خود باید به یکدیگر انگیزه بدهند.

این مسئله می‌تواند برای بسیاری از افراد مانند یک چالش باشد، به ویژه هنگامی که این تجربه جدید باشد و کارآفرین بیش از اینکه روی این مسئله کار کند، وقت خود را در کسب و کار صرف می‌کند. هرگونه عدم نظم و انضباط و سازماندهی همچنین می‌تواند بر رشد فردی و خانوادگی تأثیر بگذارد، که اغلب آن‌ها اولین کسانی هستند که در معرض خطر قرار می‌گیرند.

بنابراین، چگونه یک کارآفرین با حفظ انگیزه برای تبدیل شدن به یک شخص بهتر و رهبر خوب در کسب و کار، تمرکز خود را بر روی تجارت حفظ می‌کند؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است: این کار به اختصاص دادن زمان، دلسوزی و تمرین زیاد نیاز دارد، درست همانطوری که از یک کسب و کار نیز انتظار دارید.

در ادامه 10 روش برای ایجاد انگیزه و تلاش در جهت اهداف شغلی و شخصی کارآفرین آورده شده است، پس در ادامه این مطلب با آی‌تی‌رسان همراه باشید.

1. توضیحی برای یک هدف شخصی بلندمدت تعیین کنید.

هر شغل دارای یک هدف بلندمدت یا چشم‌اندازی است، چیزی که اهداف گسترده‌تر سازمان، فرهنگ و ارزش‌های اساسی آن را توصیف می‌کند. در درجه اول برای تعیین جهت سازمان و ایجاد انگیزه در ذینفعان استفاده می‌شود. به همین دلایل، هر کارآفرین باید توضیحی برای یک هدف شخصی بلندمدت تعیین کند.

نکته مهم در اینجا این است که یادداشت هدف بلندمدت خود را با خود به همراه داشته، با صدای بلند برای خود بخوانید، آن را بخاطر بسپارید. زیرا این موارد باعث می‌شود که به اهداف خود پایبندتر بوده و آن‌ها را از خاطر نبرید.

2. برنامه‌ریزی کنید.

همانطور که در کسب و کار، یادداشت کردن تمامی اهداف بلندمدت و داشتن برنامه‌ای برای رسیدن به آن‌ها الزامی است، شما نیز باید برنامه شخصی و شغلی خود را از جمله اهداف کوتاه مدت و بلندمدت تدوین و یادداشت کنید. این طرح نباید نوشته شود، زیرا برنامه‌ای بنیادی است و با تغییر شرایط شخصی و شغلی شما تغییر خواهد کرد. هدف در اینجا این است که درک روشنی از آنچه که می‌خواهید به شخصه انجام دهید و چگونگی دستیابی به آن در اختیار داشته باشید.

3. با یک روال معمول شروع کنید.

در ابتدای کار باید انگیزه داشته باشید. به همین دلیل شما باید هر صبح خود را با یک برنامه صبحگاهی عالی شروع کنید. آن به ذهن و بدن شما کمک می‌کند تا هوشیار و متمرکز شود و برای ایجاد عادت‌های جدید آماده باشد. به عنوان بخشی از برنامه روزمره خود هر روز صبح، باید وقت خود را صرف بررسی و اصلاح برنامه کنید.

4. برای خود زمان تعیین کنید.

از آنجا که کارآفرینان اغلب ممکن است کاملا درگیر مشاغل خود شوند، این مسئله بسیار مهم است که در طول روز زمانی را برای خود تعیین کنند. در این مدت قدم بزنید، فکر کنید و یا مدیتیشن و حتی ورزش انجام بدهید. همچنین، در این مدت غذا بخورید و آب بنوشید. این دو عادت اساسی می‌تواند کمک زیادی به افراد کند تا تمرکز خود را حفظ کنند.

5. از قبل برنامه‌ریزی کنید و اعلان‌ هشدار تنظیم کنید.

حتی با برنامه داشتن نیز ماندن در یک روال ممکن است دشوار باشد. به همین دلیل، عادت کنید تا برای کارهای مهم در طول روز و اهداف روزانه‌ای که تعیین کرده‌اید، یادآور تنظیم کنید. با استفاده از زنگ هشدار به خود یادآوری کنید تا تمرکز خود را بر روی کار حفظ کنید. مثلا می‌توانید متن هشدار دهنده را اینچنین بنویسید: «در حال حاضر باید از فیس‌بوک، اینستاگرام و بقیه پیام‌رسان‌ها خارج شوید و به کار خود بازگردید.» این نوع پیام برای برخی از ما مناسب خواهد بود!

برای ایجاد انگیزه در کارآفرینی از دوستان خود کمک بگیرید، برنامه‌ریزی کنید و پاداش تعیین کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از تعیین زمان مشخصی در تقویم خود برای کارها، پروژه‌ها یا وظایف خاص، به مسیر خود بازگردید. کمک بیشتری نیاز دارید؟ از برنامه‌های غیرمعمول انگیزشی که به کارآفرینان سخت‌گیر داده می‌شود، استفاده کنید.

6. برای خود پاداش تعیین کنید.

شما می‌توانید برای رسیدن به یک هدف خاص یا حفظ یک عادت ویژه برای خود پاداش تعیین کنید. درست مانند تجارت، شما باید پیروزی‌های کوچک را در مسیر رسیدن به اهداف بلندمدت و گسترده‌تر تشخیص داده و پاداشی نیز برای آن‌ها تعیین کنید. و اگر به انگیزه بیشتری نیاز دارید، ساعتی را در نظر بگیرید که زمان باقیمانده شما را نشان می‌دهد و به شما یادآوری می‌کند که از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنید.

7. از دوستان خود کمک بگیرید.

بعضی‌اوقات بهترین انگیزه و محرک از دوستان یک فرد ناشی می‌شود. از دوستان و همکاران خود کمک بگیرید تا شما را به سمت اهداف فردی و مشترک ترغیب کنند.

8. به فعالیت‌های انگیزشی بپردازید.

گاهی‌اوقات باید به فعالیت‌های انگیزشی بپردازید تا دوباره شما را برای کار کردن و رسیدن به سمت اهدافتان تحریک کنند. فیلمی الهام بخش ببینید. در طول استراحت یا ناهار می‌توانید یک سخنرانی از TED را تماشا کنید. یا هنگام رفت و آمد، در پیاده‌روی روزانه یا در حالی که تنها هستید، به پادکست الهام‌بخشی گوش دهید.

9. مثبت‌اندیش باشید.

با وجود تعاریف، نظریه‌ها و نظرات فراوان، هیچ پاسخ متناسبی برای خوشحال کردن افراد وجود ندارد. شما خود باید مثبت‌اندیش باشید و به اتفاقات بد فکر نکنید. این بسیار ساده است، باید خوشحالی را انتخاب کنید. با این اقدامات، خودتان متوجه خواهید شد که انگیزه‌تان به سرعت بالا می‌رود.

10. خواب شبانه را فراموش نکنید.

در آخر نیز باید اشاره کنیم که هرگز ارزش یک خواب خوب شبانه را برای انگیزه شخصی دست کم نگیرید. پس از سال‌ها تجربه دانشمندان دریافتند که به استثنای چند مورد، هیچ کار ناتمام یا هدف از دست رفته ارزش بی‌خوابی را ندارد. نکته مهم‌تر این است که با یک استراحت شبانه، پایان دادن به این کارها و اهداف بی‌نهایت آسان‌تر می‌شود.

شما به عنوان یک کارآفرین چه کارهایی برای حفظ انگیزه خود انجام می‌دهید؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: آی تی سان

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *