راه‌هایی برای پیوند صنایع بزرگ و شرکت‌های نوپا

نمایندگان بخش خصوصی در نشست بیست و چهارم کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران، با استفاده از حضور کارشناسان به بررسی چالش‌ها و مشکلات توسعه همکاری شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها پرداختند و از الزامات ایجاد یک پیوند برد-برد بین این دو گروه گفتند.

در بیست‌و‌چهارمین جلسه کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران موضوع چالش‌های همکاری فناورانه بین شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان و شرکت‌های بزرگ از سوی عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

این موضوع در حالی به بحث گذاشته شد که کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران در تلاش است تا با برقراری گفتمانی در میان صاحبان کسب‌و‌کار و ایده‌های نوآورانه، به این خواسته نزدیک شود که چه مدل مناسب و قابل پیاده‌سازی در ایران برای ورود بنگاه‌ها به توسعه فناوری در کسب‌و‌کار و تولید خود وجود دارد و چگونه می‌توان پیوند و ارتباطی برد –برد میان صنایع بزرگ و استارت‌آپ‌ها و خالقان کسب‌و‎کار و ایده‌های نو برقرار کرد. از این رو، در نشست اخیر این کمیسیون، با دعوت از یک گروه علمی و مطالعاتی از پژوهشکده مطالعات فناوری این موضوع مورد بحث و تحلیل قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، رضا اسدی‌فر، عضو هیات علمی این پژوهشکده و معاون توسعه بازار ستاد فناوری نانو، در تحلیلی به بررسی چالش‌های همکاری فناورانه بین شرکت‌های دانش‌بنیان و بنگاه‌های بزرگ پرداخت که به طور مفصل در کتابی با عنوان «بزرگ مریخی،کوچک ونوسی» از سوی وی و به همراه یاسر خوشنویس و آرمان خالدی گردآوری و تدوین شده‌است.

اسدی‌فر با بیان اینکه یکی از اهداف نقشه جامع علمی کشور، تبدیل شد 20 درصد از اقتصاد کشور به اقتصاد دانش‌بنیان است، گفت: در اقتصادهای پیشرفته سهم شرکت‌های کوچک فناوری‌محور کمتر از 5 درصد و در ایران حدود یک درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) است.

وی دلیل عمده اینکه در دنیا، دانش و فناوری سهم عمده‌ای در اقتصادهای مبتنی بر نوآوری دارد را قرار گرفتن نوآوری شرکت‌های کوچک فناوری‌محور در بستر تولید و تجارت شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی عنوان کرد و با بیان اینکه شرکت‌های بزرگ صنعتی از قدرت سرمایه‌گذاری بالا و شناخت بازار برخوردار هستند در حالی که شرکت‌های نوپا نیز به توانمندی نوآوری بالا و دسترسی آسان به نیروهای انسانی متخصص مجهز هستند، افزود: این در حالی است که شرکت‌های بزرگ نیازمند نوآوری برای حفظ رقابت‌پذیری هستند و از ضعف در پایش و کسب فناوری‌های نوظهور در رنج هستند و از آن طرف نیز شرکت‌های نوپا، سرمایه کافی در دست ندارند و با کانال‌های بازار آشنا نیستند، از این رو ایجاد مکانیزمی برای همکاری و برقراری ارتباط میان این دو بخش می‌تواند به برد متقابل برای هر دو طرف منجر شود.

اسدی‌فر سپس به توضیح درباره کتاب تالیفی از سوی این گروه پژوهشی، پرداخت و یادآور شد که در این کتاب، طی چندین فصل به مسیر سخت تجاری‌سازی فناوری‌های جدید و نقش واسطه‌های حرفه‌ای در به‌هم‌رسانی طرفین همکاری در این اکوسیستم، پرداخته شده‌است.

به گفته وی، در این کتاب همچنین به بررسی چندین نمونه و مورد واکاوی از تعامل صنایع بزرگ داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان و چالش‌های پیش روی آنها پرداخته شده و مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌است.

در ادامه این جلسه، دیگر اعضای کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران دیدگاه‌های خود پیرامون این موضوع را مطرح کردند. افشین کلاهی از اعضای این کمیسیون و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، از جمله راهکارها برای پیوند شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های نوپا و فناور را ایجاد انگیزه در صنایع بزرگ عنوان کرد و در عین حال، بر استفاده از ابزارهای حمایتی از شرکت‌های تبادل فناوری تاکید کرد. به گفته وی، کارگزاران فناوری یا واسطه‌گران این بخش نیز باید در کشور به رسمت شناخته شوند و نقش پررنگی در موضوع ارزش‌گذاری شرکت‌های نوپا داشته باشند.

شهاب جوانمردی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، نیز بر ترویج و تببین ادبیات اثرگذاری تعامل و همکاری صنایع بزرگ با دانش‌بنیان‌ها تاکید کرد و یادآور شد که این رویکرد باید برای هر دو سوی این مکانیزم اثبات شود که این پیوند تا چه اندازه می‌تواند اثری شگرف بر اقتصاد ملی کشور داشته باشد.

وی همچنین بر جانمایی بروکرهای فناوری در نهادهای اقتصادی در کشور تاکید کرد و یادآور شد که عمده واسطه‌های فناوری در نهادهای تازه‌تاسیس حضور دارند که باید روندی را در پیش گرفت تا این بخش به نهادها و موسسات قدیمی و اثرگذار نیز سوق داده شوند.

در ادامه این جلسه، موضوع انتخابات چندی پیش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و دور تازه فعالیت این سازمان در تهران با انتخاب اعضای هیات مدیره جدید مورد بحث قرار گرفت.

شهاب جوانمردی در این ارتباط، با بیان اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران بیش از 14 هزار عضو حقیقی و حقوقی را در خود جای داده است، افزود: از جمله مسائل روز کشور، حرکت به سمت تحول دیجیتال در بخش‌های مختلف به ویژه در صنایع کشور است و بهترین روش ممکن برای تحقق این رویکرد، نزدیک کردن سمت عرضه و تقاضا در این بخش به یکدیگر است که در دوره نهم هیات نمایندگان اتاق تهران توجه ویژه ای به این موضوع صورت گرفته است.

وی در همین رابطه تصریح کرد که در تعامل و همکاری اتاق بازرگانی تهران و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای می‌توان به ایجاد پنجره واحد خدمات‌رسانی در حوزه دیجیتال همت گذاشت و نقصان و دوری صنایع و اکوسیستم نوآوری را به حداقل رساند.

همچنین فرزین فردیس، دیگر نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، نیز در این باره با تاکید بر تعامل و مشارکت این کمیسیون با کمیسیون‌های تخصصی در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، از آمادگی اتاق تهران برای دعوت از اعضای این سازمان در جلسات هم‌فکری خبر داد و تصریح کرد که طی جلسات  آتی کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران از اعضای سازمان نصر دعوت به عمل خواهد آمد.

همچنین هاتف خرمشاهی، سرپرست مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران برگزاری انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای روی بلاکچین را تجربه‌ای موفق دانست و ایجاد هم‌آفرینی را از رویکردهای دور تازه هیات مدیره این سازمان عنوان کرد.

منبع: وبسایت اتاق تهران

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *